• Ana Sayfa
  • Rehber
  • Programsız Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi Bilgisayar Kullanım Tavsiyeleri
Makaleler Rehber

Programsız Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi Bilgisayar Kullanım Tavsiyeleri

Bilgisayarımızı format atmadan temizlemek, hızlandırmak istediğimizde bilgisayara programlar kurarak tam aksine daha çok yavaşlatıyoruz. Temizlediğini sandığımız programlar bilgisayarın arka planında temizledikleri dosyalardan daha çok dosyalar çalıştırarak sistemimizi kirletmekte. İster ücretli program olsun isterse ücretsiz en iyi program bile olsa durum bu şekilde.Peki bu durumdan kurtulmak için ne yapılmalı.

Bilgisayarı Programsız Hızlandırmanın En Doğru Yolları ve Bilgisayarı En İyi Şekilde Kullanma Tavsiyeleri

1) Bilgisayarınıza korsan programlar yüklememeye çalışın. İllaki yüklersenizde güvenilir kaynaklardan yükleyip kurulum aşamalarını tek tek okuyup, farklı virüs programları ile iyice virüs taraması yapmalısınız. Tabi burda yüklediğiniz programında kalitesi ve bilinilirliği önemli bir nokta.

2) Format atmaya üşeniyorsanız veya bilmiyorsanız hızlandırma için yapmanız gerek işlemler şunlar;

– Bilgisayarınızda gereksiz ve kullanmadığınız programları silin. Sildiğinizden emin olmak için her programın dosya yollarına teker teker bakın. Aynı zamanda silme işlemlerinden sonra kayıt defterinide (regedit) aratıp silmenizi tavsiye ediyorum. (Not: Kayıt defterini kullanmayı bilmiyorsanız kurcalamayınız.)

– Mümkünse işletim sistemini ayrı bir bölüme kurun. İşletim sisteminin bulunduğu sabit diske dosyalarınızı biriktirip depolamayın. Tüm dosyalarınızı ve programlarınızı başka bir disk (bölüm) açıp oraya kurup masaüstünüze kısayol olarak atın.

– En önemli işlem ise bilgisayarınızda her gün düzenli olarak ön bellek temizlemesi yapın. Peki bunu nasıl yapıcam diyorsanız resimleri takip edin.

İlk olarak bilgisayarınızın başlat menüsünü açıp arama kutusuna çalıştır (run) yazıp çıkan programı çalıştırın.

Çıkan pencerede “Aç” bölümüne ilk olarak “temp” yazıp tamam butonuna tıkladıktan sonra içerisinde bulunan tüm dosya ve klasörleri kalıcı olarak silin(Kısayolu: CTRL+A ya basıp tümünü seçip Shift+Delete yapıp kalıcı olarak silebilirsiniz.) Ardından aynı işlemi “%temp%” yazıp tekrar yapın.

Silme işleminde size bazı programların açık olduğunu söyleyip silme işlemini duraklatacaktır. Durakladığı an çıkan pencerede tümünü seç diyip atla derseniz silme işlemi devam edecektir.

Bu işlemi her gün bilgisayarınızı açtıktan sonra düzenli olarak yaparsanız sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızın ömrünü uzatıp kullanacaksınız.

3) En önemli ve en kesin çözüm yolu ise düzenli olarak en azından 6 ayda bir derin bir format atmak. Format atmadan önce mümkünse tüm dosyalarımızı gözden geçirip düzenlemek ve farklı virüs programları ile virüs taramaları yapmak. Kişisel dosyalarımızı başka bir sabit diske yedekleyip işletim sisteminin olduğu sabit diski kurtarma bölümleri ile komple silmek.

4) Gene en önemlilerden biri ise bilgisayarınızı fiziksel olarak temizlemek. Laptop ise fanlarını ve termal macununu 6 ayda bir düzenli olarak temizlemek. Masaüstü bir sistemi ise haftalık olarak tozlarını alıp, Her ay mümkünse hava kompresörü ile temizlemek, yok ise fön makinesi ve elektrik süpürgesi ile temizlemek en son çözüm ise kuru bir bez ile temizlemek. 6 ayda bir ise tüm parçaları söküp her parçayı ayrı ayrı temizleyip düzenlemek.

5) Son olarak programlarınızı ve işletim sisteminizi sürekli olarak düzenli bir şekilde güncellemek sisteminiz sağlığını önemli derecede etkileyecektir.

Bu işlemlerin hepsini düzenli olarak yaptığınız takdirde her hangi bir program olmadan sisteminizin hızlandığına, ömrünün ciddi şekilde uzadığına ve daha sessiz ve soğuk çalıştığına tanık olacaksınız.

1 Yorum

mustafa 25 Haziran 2017 at 20:49

güzel bir bilgilendirme teşekkürler

Cevapla

Yorum Bırak